понедельник, 10 июня 2013 г.

Крок 8. Висновки.

Попрацювававши  над  проектом  ми  зробили  наступні  висновки:
1.Проблема  вибору  є надзвичайно  актуальною у  наш  час  і, напевно,  існувала ще  з  часів  зародження  людства.
2.Потрібно  обирати,  керуючись    досвідом  поколінь,  мудрістю  віків, і  результатом  вчинків  людей, які, незважаючи   ні  на  що  зуміли  переступити  через  егоїстичність  світу  і   жертвували  собою  заради  майбутнього. без  цього  наша  цивілізація  давно б вимерла.
3.Кохання,  чесність,  совість,  любов  до  життя, віра  у  щось  краще - назавжди  залишатимуться   найважливішими цінностями Людства.
4.Читайте,  навчайтеся,  думайте,  вирішуйте  -  ідіть завжди  вперед!
 

Крок 7 Останній. Кохання - непереможна сила

Кохання — основа життя. Це почуття, яке дарує людині віру в себе, надію на щасливе майбутнє, сили для подолання будь-яких перешкод. Саме таким було почуття Остапа та Соломії. Та, як кажуть, хто не кохає, той і горя не знає.
Із самого початку твору автор примушує нас співчувати головним героям, захоплюватися ними. Остап і Соломія щиро кохають одне одного, але щастя не мають, бо бездушний лях спочатку розлучив їх, а потім погрожував хлопцеві позбавленням життя. Розлука з коханим завдавала болю дівчині, але вона розуміла, що лишатися йому не можна. І коли Остап втікає із рідного села у пошуках волі, Соломія вирушає за ним, за своєю долею. Не могла вона, вольова, мужня жін­ка, занапастити себе, приректи на довічне життя з нелюбом. Обираючи між сімейним і панським рабством та невідомістю вона, як справжня оптимістка, обирає останнє. Заради коханого Соломія «вбралася у штани та ладна мандрувати хоч на край світу», навіть кіс своїх не пошкодувала.
Її рішення спочатку злякало Остапа, але закохане серце юнака сповнилось надією і пліч-о-пліч вони помандрували на пошуки волі та щастя.
Яким же був цей шлях? З першими труднощами Остап і Соломія зустрілися під час переправи через Дунай. Чекаючи перевозу, вони, як і десятки інших вті­качів, стоять у воді: «Тіло терпне, тіло деревеніє, кудись поділися ноги». Але дівчина терпляче зносить всі злигодні, вона не скаржиться, бо «чи не однаково ги­нути тут, серед сього багна, чи вдома в неволі»… Цього разу переправитися не вдалось, та молоді люди не зневірилися, вони вперто йшли до своєї мети. Пра­цювали до нестями, будуючи пліт. І, нарешті, під покривом ночі Остап і Соломія залишають рідну землю, яка в одну мить стала для них чужою. Всі їхні думки, сподівання нарешті, здавалося б, здійснилися. Та гримнув постріл… Невже це кінець? Невже цей козак одним пострілом убив їхнє щастя? Ні, Соломія не розгубилася, вона не віддасть свого коханого в руки смерті. У темряві дівчина намагається перев’язати рану Остапові, а потім тягне його, напівсвідомого, за плавні. Жіноча любов, материнська турбота надавали Соломії сили у пошуках шляху до порятунку. Її наполегливість врятувала життя їм обом.

Крок 6. ОБрази повісті М.Коцюбинського "Дорогою ціною"

Соломія – яскравий, багатогранний, глибокий образ української літератури.
(Образ Соломії найперше привертає увагу у творі. Адже ця жінка здатна робити мужні та самовіддані вчинки, які за силою духу можуть перевершити навіть чоловічі.  У той же час – це вірна товаришка, турботлива та ніжна: «Соломії не так жалко було себе, як Остапа; вона уявляла собі, як він тепер лежить хворий і самотній у пущі, і виглядала її з очеретів. Їй жаль стало молодого змарнованого життя...»
Риси характеру Соломії (запис у зошитах)
а) мужність і відвага;
б) вірність і самовідданість;
в) волелюбність і ненависть до гнобителів;
г) любов до життя;
д) здатність на самопожертву;
е) щирість і душевність;
є) оптимістичність та енергійність.
У головних персонажах повісті органічно поєднано два елементи, які й створюють справжній художній образ: індивідуальне й типове. Так, Остап і Соломія стають нібито живими людьми - із яскравою індивідуальністю, але водночас вони є носіями ментальності, народного характеру, вони є представниками певного прошарку народу, певного типу мислення і психологів Найбільше приваблює спільна риса Остапа і Соломії - бажання і здатність боротися проти несправедливості, не миритися з нею. До того ж як сила духу цих людей, гак і народна сила духу. Адже за істория ними даними, протести проти кріпаччини (чи то у формі відкритого бунту, чия у формі втечі) були масовими. Соломія - образ дуже цікавий тим, що до неї яких жінок в українській літературі і, ризикую припустити, в українській дійсно існувало дуже мало. Соломія - то «завдаток того типу жінок, що уміють боронити себе», - так сказала про образ Соломії відома громадська діячка того часу Наталя Кобринська. І насправді, Соломія - не тільки кохана Остапа, а й надійний друг, вона здатна самотужки приймати рішення і втілювати їх в життя. Зрешта недарма наприкінці твору Остап говорить, що полонина його лежить на дні: загибель Соломії для нього порівняна із втратою своєї половини. Зрешті і Остап втілює ту рішучість і силу духу, яка дозволяє людині боротися та власну гідність, боротися проти несправедливості навіть тоді, коли несправедливість іщ буває таких масштабів, що стає «нормою».

Крок 5. Образи-символи у повісті М.Коцюбинського "Дорогою ціною"

У  творі   використані  символічні  образи  вітру, часу, вічності 
         У творі ми зустрічаємо насичену кольорами та звуками картину. Пам’ятаємо, що вона має символічне значення. Таке ж навантаження несе і образ вітру.(«Що не кажіть, а він живий, той вітер. Він летить іздалеку, понад тихими селами, і забирає по дорозі, всичує в себе і тишу села, і клекіт міста, шемрання темного лісу, дзюрчання вод і дзвін стиглого колоса. Він несе в собі гомін землі, від тихого бриніння мушки до гуркоту грому, від скритого зітхання серця до крику смертельної розпуки»).
 Образ  вітру   є символічним,   адже  вітер – всемогутня сила, справжній володар, непідвладний часові. Він здатен бути скрізь, ставати свідком людського щастя та горя, перемоги та поразки. Вітер може підняти бурю на морі, примусити людину змінити свої плани.

 Символічний образ вітру ніби продовжує образ космічного польоту. І в цьому космічному вихорі десь загубилися і долі, і кохання двох невмираючих сердець – Остапа і Соломії. Такий романтичний, піднесений образ природи підсумовує розповідь про трагічне кохання. Він своєрідним чином пов’язує різних людей, континенти, різні часи в одне ціле. Так у творі вимальовується і образ часу та вічності. У народній творчості вітер – символ волі.  Тому  автор використовує  для  тог,  Щоб підкреслити, що Остап на все життя зберіг любов до волі. Остап живе «серед розлогих просторів», «в царстві вітру, який «несе в собі весь гомін землі... від скритого зітхання серця до крику смертельної розлуки. Треба тільки уміти слухати»).  

пятница, 7 июня 2013 г.

Крок 4. Наші перші досягнення

 Ми   опитали  своїх  однокласників  з  проблем:
1. " Чи  важко  Вам  зробити   вибір, якщо потрібно обирати   між  любов"ю  і  життям?"
2.  "Чи   можливо   жити,  керуючись   лише   думками  інших людей, навіть якщо вони    правильні?" 
Діаграма   до 1  питання   та  діаграма   до 2  питання 


Крок 3. Наші завдання


Перед  нами  були  поставлені  такі  завдання:

1. Знайти  образи-символи   у вступі до твору  й пояснити їхнє значення
2. Проаналізувати    відчайдушні  вчинки  головних  героїв  повісті
3.Довести, що  кохання -  непереможна  сила
4. Зрозуміти, що  право  вибору  дається  кожному, головне  обирати  правильно.
5. Вивчити   ставлення  до  проблеми  вибору  своїх  однолітків  шляхом інтерактивного  опитування. 


Крок 2. У пошуках

Ми створили  групу   у  складі:
1. Килимчук  Єлизавета -  координатор проекту
2. Бойко В"ячеслав   - літературознавець
3. Молодовська Вікторія  - соціолог-дослідник
4. Городецька  Анастасія  - пошуковець
5.Нікітіна  Анна - аналітик
6. Савінська Анастасія - літературознавець
7.Бачук Андрій  - оператор
     А   це  наша   група

Крок перший

На  уроці  української  літератури  ми створили  блог  проекту "Проблема  вибору  у повісті М.Коцюбинського  "Дорогою   ціною".
Чекайте  на наші  висновки,  рекомендації, дослідження і,  можливо, ви  теж дізнаєтесь  про  ціну  кохання, ціну  вибору, ціну  життя.